Vestuvės: nenorite nuometo? Papuoškite galvą kitaip!

Nuotakoms pataria vestuvių planuotoja Laura Vagonė ("Lapės vestuvės").

Paseksiu jums pasaką. Kažkada seniai seniai, išaušus vestuvių rytui jaunai nekaltai mergaitei būdavo išleidžiamos jos mergautinės kasos, veidas ir plaukai uždengiami plonyčiu nuometu ir ji, įsikibusi tėvui į parankę, gaudžiant vargonams, žengdavo prie altoriaus. Visos ceremonijos metu niekas nematydavo jos ašarų, abejingumo, o gal slaptų žvilgsnių į būsimąjį. Tik paskelbus juos vyru ir žmona, nuotakos tėvas arba pats jaunikis pakeldavo nuometą ir atidengdavo gražų mergaitės veidelį bei bučiniu užtvirtindavo šį prekinių mainų sandėrį. Sakote, šiek tiek ciniška pasakos pabaiga?

Nuotakos veido ir plaukų slėpimas nuometu Lietuvą pasiekė iš Vakarų, kur ši tradicija, neatskiriama nuo religinių apeigų, išlaikydama pirminę prasmę, gyvavo šimtmečius net iki XIX a. pabaigos. Paleisti plaukai ir juos bei veidą dengiantis vualis simbolizavo nekaltybę ir kuklumą. Romėnai nuotakas apdengdavo nuometu vildamiesi jas apsaugoti nuo blogos akies nužiūrėjimo vestuvių dieną.

Šiais laikais, kai besituokiantys žmonės neretai jau ilgą laiką gyvena kartu, o įvairius prietarus paneigia mokslas, nuometas nebeturi sakraliosios savo prasmės. Tad viskas priklauso tik nuo asmeninės estetinės pajautos. Etnomuzikologės Zitos Kelmickaitės nuomone, nuometas, kaip tam tikras simbolis nebuvo šiaip sugalvotas: „Kasų nukirpimas, nuometo užrišimas savo laiku buvo vienas dramatiškiausių vestuvių momentų – perėjimas į moters suolą. Baigiasi šokiai, vakarėliai..."

Šiais laikais, kai kartais nuotaka jau vos telpa į nuotakos suknelę, dėl akivaizdžiai matomo nėštumo, rūtų vainikėlis neturėtų būti segamas. Jis buvo nekaltybės simbolis. Aš neturiu nieko prieš nėščias nuotakas ir jų santuokų laiminimą, bet nereikia manipuliuoti simboliais, nes tai darosi labiau panašu į komediją. Man gražu šydas, tos nuotakos tada tokios skulptūriškos, dailios, bet šiais laikais tai labiau estetikos klausimas, o ne simbolika.

Baisiausias šių dienų dalykas – universalumas, neišskirtinumas. Aišku, galima ir prie altoriaus eiti rokeriškais, gal kasdieniais rūbais, bet tas bėgimas, lėkimas panaikino šventės šventumą, jausmą, kad štai, prasideda kažkas kito, kad švarus pereini į kitą etapą.“

Taigi, dabar nuotaka prie altoriaus žengia neuždengtu veidu, vualis gaubia tik plaukus ir pečius arba nuometas iškilmingai pakeliamas prieš prasidedant ceremonijai. Ir nors lietuvių tradicijai kiek kitoks, austas, vestuvių dieną specialiu būdu rišamas nuometas nėra svetimas (rytų aukštaitės juo puošiasi iki XX a. pradžios), ar nevertėtų rimčiau pasvarstyti, kuo tą įsimintiną dieną puošite savo plaukus. Ypač, kai yra tiek daug nuostabių alternatyvų, svarbiausia – beveik viską gali pabandyti pasidaryti pati!

Visą straipsnį skaitykiyte portale Lrytas.lt.

Daugiau idėjų nuotakos galvos papuošimui rasite MyDAY.lt "Pinterest" paskyroje - ČIA