…kad žiedai žibėtų auksu !

Jau tapo įprasta, kad vasara – vestuvių metas. Na, o kokios vestuvės be pagrindinio simbolio – vestuvinių žiedų? Dažnai jaunavedžiai svarsto  pirkti ar gamintis pas juvelyrą vestuvinius žiedus. Vienu ar kitu pasirinktu atveju labai svarbu, kad vartotojai liktų neapgauti ir įsigytų juvelyrinį gaminį tokį, kuris atitiktų deklaruojamą prabą. MyDAY.lt vartotojus konsultuoja VĮ "Lietuvos prabavimo rūmų" specialistai.

Taigi, ką turėtų žinoti vartotojas pirkdamas auksinius žiedus ar kitus tauriuosius metalus bei brangakmenius?


Foto: Jurgita Lukos Photography

 VĮ „Lietuvos prabavimo rūmai” atlieka tauriųjų metalų ir brangakmenių valstybinę priežiūrą. Todėl šios įmonės specialistai pataria, į ką atkreipti dėmesį perkant tauriuosius metalus ar brangakmenius.
Kauno filialo vadovė – vyresnioji prabuotoja Eglė Stundžienė pastebi, kad į filialą užsuka jauni žmonės, kurie, prieš gražiausią savo gyvenimo dieną – vestuves, užsisakę pas vieną ar kitą juvelyrą vestuvinius žiedus, dėl kokių nors priežasčių juos atsiima nepaženklintus Lietuvos valstybiniu kontroliniu prabavimo ženklu. Tačiau, kad ir koks patikimas jiems atrodytų žiedus  gaminęs meistras, po kurio laiko visiems kyla abejonių – ar tie žiedai pagaminti tokios kokybės ir  prabos, kaip buvo tariamasi juos užsakant. Ir jei apie gaminio kokybę pagal jo išorinį vaizdą užsakovas dar gali spręsti pats, apie tai, kokios prabos tauriojo metalo lydinys buvo panaudotas užsakyto dirbinio gamybai, vartotojas neturės jokio supratimo. Todėl ne vienas užsakovas, paklausęs draugų patarimo, ar pats radęs informacijos apie Lietuvos prabavimo rūmuose teikiamas tauriųjų metalų ir jų dirbinių tikrinimo paslaugas kreipiasi į mus. E. Stundžienei teko ne kartą stebėti kai iš  „gero  ir patikimo meistro” atsiėmę neprabuotus gaminius jaunavedžiai sulaukia nemalonaus siurprizo – jų  turimi žiedai “nelaiko” prabos – t.y. lydinyje iš kurio jie pagaminti grynojo aukso kiekis yra mažesnis nei 585 ( ar 375, 750, 916, 999) dalys. Tai nebūtinai gali būti visas žiedas – kartais juvelyrai “pataupo”, ir  ant papuošimų, smulkių detalių deda žemesnės prabos metalą. Bet juk niekam nėra smagu būti apgaudinėjamam net ir smulkmenose.

Vyriausioji prabuotoja, Prabavimo – įspaudavimo skyriaus viršininkė Regina Sakalauskienė pataria, kad pirmiausia vartotojai, pirkdami vestuvinius žiedus turi juos apžiūrėti. Dažnai parduotuvės ar gamybos vietos yra apšviečiamos labai ryškia šviesa, kuri gaminiams duoda ypač ryškų blizgesį.  Kartais šviesos efektai paslepia gal būt ir esamus gaminio kokybės trūkumus. Pirkdami gaminius vartotojai jau  turi  žinoti  iš kokio tauriojo metalo ir kokios prabos bus pagaminti vestuviniai žiedai, ar juose bus inkrustuoti juvelyriniai akmenys, ar brangakmeniai. Dauguma vestuvinius žiedus renkasi pagamintus iš aukso lydinių, kurių praba gali būti 375, 585, 750, 999 prabos standarto, o aukso lydinių spalvos gali būti labia įvairios nuo baltos spalvos iki rausvos ir raudonos, nuo gelsvos iki geltonos ir žalsvos. Aukso spalva priklauso nuo esamų kitų  priedų lydinyje. Prabos ženklu arba Lietuvos valstybiniu kontroliniu prabavimo ženklu  bei gamintojo atsakomybės ženklu privalo būti pažymėti visi parduodami ar pagaminti gaminiai, žieduose esantys brangakmeniai (deimantai, smaragdai, rubinai, safyrai) privalo turėti kokybės pažymėjimą, kuriame nurodomos brangakmenių charakteristikos.
                                                             

VĮ „Lietuvos prabavimo rūmai” Teisės ir revizijų skyriaus vadovė V. Pavalkienė teigia, kad nesvarbu, kur planuoja klientas planuoja įsigyti sužadėtuvių ar vestuvių žiedus : standartinėse juvelyrinėse parduotuvėse, e-parduotuvėse arba užsisakyti pas pasirinktą ar rekomenduotą juvelyrą, žinokite, kad visi papuošalai iš tauriųjų metalų - paladžio, sidabro, aukso, platinos ar iš kelių šių metalų lydinių turi būti paženklinti valstybiniu kontroliniu parabvimo ženklu, liaudyje vadinamu "praba".  Praba tai nėra paprasti arabiški skaičiai "585" ar "925", įspausti į gaminius.
„Tiek Lietuvoje, tiek ir kitose ES valstybėse prabą nustato valstybės įgalotos ir nepriklausomos prabavimo institucijos, t.y. nesuinteresuotos valstybinės institucijos, kurios nustatytą gaminių prabą patvirtina, į gaminius įspausdamos valstybės patvirtintą ženklą. Taigi, jeigu vestuvinius žiedus pirksite Lietuvoje, didelė tikimybė, kad įsigysite Lietuvos prabavimo rūmuose - valstybės įgaliotoje prabavimo isntitucijoje patikrintus ir valstybiniu ženklu paženklintus papuošalus. Viename ženkle, šalia Vyčio esantys arbiški skaičiai, patvirtina nustatytą tauriojo metalo prabą - lydinio, iš kurio pagamintas gaminys, vertingumą ir santykinį tauriųjų metalų kiekį lydinio masės tūkstantyje dalių, t.y. kiek iš lydinio masės tūkstantųjų dalių yra tauriojo metalo, pvz. aukso.”  sako V. Pavalkienė.
 Lietuvoje galioja šios prabos :
1) platinos – 850(o), 900(o), 950º, 999(o);
2) aukso – 375º, 585º, 750º, 916(o), 999(o);
3) sidabro – 800º, 830º, 925º, 999(o);
4) paladžio – 500º, 850º, 950(o), 999.(o)
Kuo ženkle esantis skaičius yra didesnis, tuo gaminio tauriojo metalo praba yra aukštesnė, papuošalas yra vertingesnis, aišku, ir kaina yra didesnė.
                                                                         
Beje, žinokite, kad pats tauriausias, o tuo pačiu ir vertingiausias, metalas yra platina, po jos seka - auksas, sidabras ir paladis.  
Teisės ir revizijų skyriaus vadovė Virginija Pavalkienė pabrėžia, kad už prabą atsako valstybės institucija, kuri tikrino ir nustatė prabą, tai patvirtindama, į gaminį įspausdama valstybinį kontrolinį prabavimo ženklą – prabą.
 „Jeigu susigundysite įsigyti pigiau, bet neprabuotą  (be prabos) - nepatikrintą papuošalą iš platinos, aukso, sidabro ar paladžio, rizikuosite, įsigyti visai netauriojo metalo ar žemesnės prabos ir ne tokį vertingą gaminį” – pataria  V. Pavalkienė. Taip Teisės ir revizijų skyriaus vadovė  patvirtina, kad  už gaminio kokybę visais atvejais atsako pardavėjas arba gamintojas.

V. Pavalkienė nori atkreipti dėmesį tų, kurie papuošalus perka su įtvirtintais akmenimis, kuriuos pradavėjas ar juvelyras vadina brangakmeniais - deimantais (apdirbti deimantai yra briliantai), smaragdais, rubinais, safyrais. „Būtinai atkreipkite dėmesį, ar prie šių gaminių, yra su plomba pritvirtintos Lietuvos prabavimo rūmų Brangakmenių tyrimo laboratorijos etiketės, kuriose nurodomas įtvirtinto brangakmenio pavadinimas, masė, deimantų - papildomai spalva ir švarumas. Jeigu tokių etikečių nėra prie Jums siūlomų ar Jūsų pasirinktų gaminių su nurodomais deimantais, smaragdais, rubinais ar safyrais, nerizikuokite ir nepirkite jų, arba paprašykite juos pateikti Lietuvos prabavimo rūmų Brangakmenių tyrimo laboratorijai sertifikuoti, t.y. patikrinti siūlomų įsigyti akmenų, vadinamų brangakmeniais, tapatybę (pavadinimą) ir charakteristikas (masę, spalvą, švarumą ir kt.)” - teigia Teisės ir revizijų skyriaus vadovė V. Pavalkinė.
 Brangakmenių tyrimų laboratorijos vadovė Violeta Kisielienė  patvirtina, kad tikrai nėra jokių „liaudiškų“ būdų, kuriais būtų galima patikrinti brangakmenio tikrumą. „Prieš perkant būtinai rekomenduočiau pasikonsultuoti su gemologu apie pagrindines brangakmenių charakteristikas, jų tvirtinimą į papuošalą ir tik tada pirkti” teigia Violeta Kisielienė. Taip pat Brangakmenių tyrimų laboratorijos vadovė pabrėžia, kad prieš perkant, ar jau nusipirkus juvelyrinį gaminį su brangakmeniu labai svarbu išsiaiškinti kaip tinkamai jį nešioti, kad jis nebūtų sugadinamas.
 V. Pavalkienė tvirtina, kad   nesvarbu, kur perkamas papuošalas iš platinos, aukso, sidabro ar paladžio - prie gaminių turi būti pritvirtintos etiketės, kuriose nurodomas tauriojo metalo pavadinimas ir praba (pvz. auksas 375°), gaminio masė gramais. Atkreipkite dėmesį į tai, kad teisės aktai leidžia gaminių masės paklaidą - gaminių iš aukso, platinos, paladžio masės paklaida negali būti didesnė nei 0,03 g, sidabro gaminio – 0,1 g.
 Daugeliui svarbu sužinoti, tai visgi kokių dokumentų reikia reikalauti iš pardavėjo, perkant gaminius iš tauriųjų metalų ar brangakmenių.
 V. Pavalkienė sako: „Visais atvejais, įsigiję papuošalus, būtinai pasiimkite ir saugokite kasos čekį. Jeigu Jums žiedus pagamins juvelyras, taip pat reikalaukite Jums išduoti gamybos kvitą, kuriame turi būti įrašytas juvelyro vardas, pavardė, kontaktai (adresas, telefonas, kt.) pagamintų gaminių pavadinimai, t.y. „žiedai”, kiekis vienetais, gaminių masė. Taip pat kvite privalo būti nurodyta, iš kieno - juvelyro ar Jūsų - užsakovo žaliavos buvo gaminami žiedai, kiek sunaudota, pvz. Jūsų žaliavos, kiek juvelyras pridėjo savo žaliavos, jeigu trūko jos įvykdyti Jūsų užsakymą, koks buvo gamybos nuostolis, vadinamas „nudegimu". Kvite būtinai reikalaukite, kad būtų įrašyta visa suma, kurią sutarėte sumokėti juvelyrui ar sumokėjote. Iškilus ginčui, Jūs turėtumėte galimybę atgauti tą sumą, kuri nurodyta kvite. Paprastai, juvelyrai, nesvarbu koks jų statutas - UAB, IĮ ar dirbantys su verslo liudijimu ar  individualios veiklos pažyma, be gamybos kvito išrašo ir PVM sąskaitą - faktūrą, sąskaitą  - faktūrą ar prekių (paslaugų) pirkimo - pardavimo kvitą. Taigi, išdrįskite paprašyti ir pasiimti paslaugos suteikimo ir mokėjimo dokumentą. Tai gali  būti pagrindinis dokumentas, paaiškėjus pardavėjo ar juvelyro parduoto gaminio kokybės trūkumams”.
Teisės ir revizijų skyriaus vadovė Virginija Pavalkienė nori atkreitį dėmesį į tai, kad juvelyras, paėmęs iš Jūsų pvz. paveldėtą iš močiutės žiedą, nebūtinai būtent iš jo ir pagamins Jums vestuvinį žiedą.
                 
Atkreipkite dėmesį į tai, kad gaminiai iš tauriųjų metalų ir brangakmenių, nėra keičiami ar grąžinami. Išimtys yra numatytos dėl e-parduotuvėse įsigytų papuošalų. Pirkėjas turi teisę, nenurodydamas priežasties, nutraukti pirkimo - pardavimo sutartį, sudarytą naudojant ryšio priemones per 7 darbo dienas nuo daikto pristatymo, jeigu parduodamas daiktas,  per 7 darbo dienas nuo sutarties sudarymo, jeigu parduodamos paslaugos (pvz. „pagaminsiu”), per 3 mėnesius, jeigu informacija apie pirkėjo teisę nutraukti sutartį nebuvo įteikta raštu (nuo daikto pristatymo, jeigu parduodamas daiktas, nuo sutarties sudarymo, jeigu parduodamos paslaugos).
                
Visais atvejais - jeigu kyla įtarimai dėl gaminių prabos, masės, brangakmenio ar manote, kad yra pažeistos Jūsų kaip vartotojo teisės, įsigyjant tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminius, drąsiai kreipkitės į valstybės instituciją  - Lietuvos prabavimo rūmus (www.lpr.lt). Mes pasiruošę operatyviai ištirti Jūsų gaminį - nustatyti tauriojo metalo prabą, lydinio sudėtį  - kokių metalų yra lydinyje, ar nėra pvz. sveikatai kenksmingo nikelio ir kt.,  gaminio masę, akmens tapatybę, masę, švarumą, gaminio ženklų autentiškumą ir kt. Na, o paaiškėjus pardavėjo ar juvelyro kaltei, teisės aktų nustatyta tvarka patraukti juos administracinėn atsakomybėn. 

Linkime jums pasakiškų vestuvių,
MyDAY.lt komanda ir VĮ "Lietuvos prabavimo rūmai" kolektyvas